kavi pelet, pelet, cips, kabuk, pelet kedi kumu, pelet kuş altlığı, izmir pelet, ege pelet, pelet fabrika

Pancar OSGB’de faaliyet gösteren Kavi Pelet firması, sıkıştırılmış talaştan elde ettiği yeni nesil yakacak türü olan peleti ege bölgesindeki bir çok il ve ilçeye gönderiyor. Kavi Pelet havaların soğumaya başladığı şu günlerde sezon hazırlıklarını tamamladı

KERESTE sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren Ayazlar, Pancar OSGB’de kurdukları işletme ile kömüre rakip olan pelet üretimine devam ediyorlar. Çam talaşının sıkıştırılması ile ortaya çıkan pelet ismi verilen yeni yakacak türü, birçok özelliği ile dikkat çekiyor. Doğa dostu olan yeni nesil yakacak türü 5000 kaloriye sahip, çevre dostu olduğu için çevreyi kirletmiyor. Kül oranı çok az. Ayazlar tarafından Pancar Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan Kavi Pelet ismi ile faaliyet gösteren firma, günde 15 ton pelet üretimi gerçekleştiriyor. Yaz boyunca üretimine devam edip stoklarını oluşturan Kavi Pelet, yeni sezon ile birlikte bölgeye ürün göndermeye başlayacak. Sıkıştırılmış talaşlardan ortaya çıkan kapsül özel yapım pelet sobalarında, katı yakıt kazanlarında ve kat kaloriferlerinde kullanılabiliyor. Torbalı’da üretilen yeni nesil yakıt pelet ilçe geneli başta olmak üzere Seferihisar, Alaçatı, Güzelbahçe, Selçuk, Menderes gibi çevre ilçelere ve illere de gönderiliyor. Pelet isimli yakıtın kül oranının az, kalorisinin kömüre oranla daha fazla olduğunu bilen müşteriler Pancar’a gelerek bu yakıtı alıp gidiyor. 5000 metre kare kapalı alana sahip tesis, kış dönemi nedeniyle üretim kapasitesini artırdı.

İŞLETMELER TERCİH EDİYOR

Pancar OSB’de bulunan fabrikada üretilen pelet, çok uzun yıllar önce kullanılan talaş sobalarının modern bir şekilde geri dönmesini sağlıyor. Özel makinelerde çam talaşı sıkıştırılıp daha sonra disklerden kapsül haline getiriliyor. 20 kiloluk torbalara konulan pelet satışa sunuluyor. Pancar’da kurulan fabrika Küçük Menderes Havzasının en büyük ve en modern tesisi. Pelet’i özellikle tavuk çiftlikleri ve turistlik oteller ısınma amaçlı olarak kullanıyor. Geri dönüşüm ürününden elde edilen bu yakacak çevre dostu olduğu için duyarlı vatandaşlar tarafından tercih ediliyor.

SİPARİŞLER KISA SÜREDE TESLİM

Talaşın geri dönüşüm ile yakacak olarak kullanılması Ayazlar ailesi tarafından kurulan Kavi Pelet, yoğun rağbet görüyor. Peletin henüz herkes tarafından bilinmediğini ifade eden Kavi Pelet’in yetkilisi Ahmet Ayaz “Pelet kömüre rakip olacak bir yakıt türü. Çevreci olmasından dolayı çok tercih ediliyor. Pelet yapımı için fabrikaya gelen çam talaşı önce kurutuyoruz. Presleyip kapsül haline getiriyoruz. Daha sonra soğutup, nemini alıyoruz ve son olarak paketleyip satışa hazır hale getiriyoruz. Peleti kömürlü soba kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Peleti kullanan yüzde 100 memnun kalıyor. Özellikle doğalgazın bulunmadığı ilçe merkezine uzak mahallelerde Pelet çok kullanılmaya başlandı. Kalorisi yüksek olduğu için diğer yakacaklardan daha fazla ısıtıyor. Buna rağmen kül ve duman oranı da çok az. Günde 15 ton üretim yapıyoruz. Kış sezonu için tüm hazırlıklarımız tamam. Stoklarımızı doldurduk. Siparişleri kısa sürede ulaştırmak için hazırız. Talebe göre kapasitemizi arttırabiliyoruz” dedi.